Import towarów z Chin – szanse i zagrożenia

Chiny są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Dotyczy to zarówno eksportu, jak i importu. Import z Chin do Polski obejmuje między innym komputery i inne urządzenia elektroniczne, urządzenia elektryczne, tekstylia, maszyny, wyroby metalowe i wyroby skórzane.

Import towarów z Chin do Polski

Import towarów z Chin do Polski stanowi obecnie podstawę niektórych naszych modeli biznesowych. Produkty z Chińskiej Republiki Ludowej stały się integralną częścią asortymentu wielu sprzedawców detalicznych. Wiele firm przemysłowych również korzysta z chińskich produktów w ramach swoich usług. Chociaż chiński import może być atrakcyjny, ma również wady. Nie tylko połączenia dalekobieżne, ale także różnice kulturowe, językowe i społeczne odgrywają dużą rolę i często prowadzą do nieporozumień. Ponadto istnieje wiele przepisów, których należy przestrzegać, w przeciwnym razie chiński biznes, zamiast spodziewanego zysku może przynieść straty. Jakie istotne aspekty należy wziąć pod uwagę przy imporcie z Chin?

Import towarów z Chińskiej Republiki Ludowej – na co należy zwracać uwagę?

Chiny odniosły imponujący sukces po otwarciu na gospodarkę rynkową i są obecnie na dobrej drodze do rozwiniętego kraju uprzemysłowionego. Początkowo skupiono się głównie na tanich towarach masowych, często podróbkach, ale ważniejsza stała się jakość. Chińska Republika Ludowa chce być znana też jako dostawca zaawansowanych technologii.

Pod tym względem na chińskim rynku istnieje wiele ciekawych produktów, które również mogłyby zaspokoić nasze potrzeby. Wiele chińskich produktów nadal ma zalety cenowe wynikające z niższych płac i niższych kosztów produkcji, których nie można zrekompensować kosztami transportu. W efekcie towary sprowadzane bezpośrednio z Chin często zapewniają atrakcyjny zysk, zwłaszcza gdy ma pośredników. W związku z pogonią za jakością negatywny wizerunek tanich towarów produkowanych masowo traci na znaczeniu.

Import z Chin – ryzyko

Niemniej jednak import z Chin niesie ze sobą również ryzyko, którego nie należy lekceważyć.

Chińska Republika Ludowa jest uważana za główny kraj piractwa produktowego. Oczywiście import podrabianych towarów jest całkowicie zabroniony. Jeśli taki import zostanie udowodniony, odpowiedzialność ponosi importer, a nie chiński producent.

Pomimo certyfikatów, uzgodnień umownych i dostarczonych dowodów, często jest wiele do zrobienia w zakresie zapewnienia jakości i kontroli jakości. Nie należy zakładać automatycznie, że producent będzie w tej kwestii uczciwy. Obowiązujące nas normy bezpieczeństwa nie zawsze są przestrzegane. Koordynacja lub dotrzymywanie terminów może czasami stanowić nie lada wyzwanie, nie tylko ze względu na trudności w komunikacji.

Biorąc pod uwagę wielu potencjalnych partnerów handlowych Chin, jest tam również kilka „czarnych owiec”. Oszustwa nie są rzadkim zjawiskiem i stosunkowo łatwo je popełnić, ponieważ przedpłaty są częścią praktyki biznesowej. Podejmowanie działań w sprawie oszustwa nie jest łatwym zadaniem.

Jak znaleźć odpowiedniego dostawcę?

Z odpowiednim partnerem można położyć solidne podstawy pod import z Chin. Obecnie istnieje wiele sposobów identyfikacji partnerów handlowych Chin. Platformy handlowe i strony internetowe w sieci należy dobrze sprawdzać, ponieważ nie wszystko, co pokazano i opisano, musi odpowiadać prawdzie. Należy się upewnić, że producent posiada licencję eksportową i handlową. Jest to podstawowy wymóg. Jeśli to możliwe, warto się komunikować i negocjować bezpośrednio z kierownictwem, a nie z pracownikami firmy lub agentami.

Redakcja przekaz-jpk.pl