Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czym różni się VAT należny od naliczonego?

26 kwietnia 2022 vat nalezny

Jesteś tzw. VAT-owcem (czyli czynnym podatnikiem VAT) i regularnie płacisz podatek do urzędu skarbowego? Zapewne pojęcia VAT naliczony i należny nie są Ci obce. Czym jednak dokładnie różnią się te daniny? Sprawdź, jak obliczyć kwotę do zapłaty i w jaki sposób najlepiej opłacić!

Czym jest VAT należny i VAT naliczony?

W Polsce do każdego produktu lub usługi doliczany jest podatek VAT (ang. value-addedtax) – czyli od towarów i usług. To jedna z najważniejszych danin, którą ma obowiązek płacić przedsiębiorca. Standardem w naszym kraju jest stawka wynosząca 23%, którą spotkasz w większości przypadków. To oznacza, że do ceny produktu lub usługi najczęściej dolicza się właśnie tyle. Cenę bez podatku należy więc pomnożyć razy 1,23, by uzyskać kwotę do zapłaty przez klienta.

Czym dokładnie są natomiast VAT należny i naliczony? Jeśli sprzedajesz usługi lub produkty, doliczasz do nich podatek. Na paragonie lub fakturze znajdują się więc dwie kwoty – netto (bez VAT) i brutto (z VAT). Klient płaci Ci kwotę brutto. To podatek należny, który powinien trafić do urzędu skarbowego.

W przypadku VAT-u naliczonego chodzi o kwotę, którą płacisz razem z zakupami na rzecz firmy – za towary i usługi. Wydatki firmowe również opłacasz brutto, czyli z podatkiem.

Przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz też praktyczne przykłady na temat VAT-u należnego i naliczonego: https://pragmago.pl/porada/vat-nalezny-i-vat-naliczony/

Jaki obliczyć VAT należny i VAT naliczony?

Standardowo VAT należny to suma wszystkich podatków, które wpłynęły razem z pieniędzmi od Twoich klientów. VAT naliczony jest z kolei sumą tych danin, które Ty jako przedsiębiorca zapłaciłeś za swoje zakupy firmowe.

Jeśli jesteś aktywnym podatnikiem VAT, możesz odjąć podatek naliczony od należnego. Dzięki temu obniżysz kwotę, którą trzeba zapłacić w urzędzie skarbowym. Chodzi o to, żeby nie płacić dwa razy tego samego podatku.

A jeżeli w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc, kwartał) podatek naliczony to wyższa kwota niż należny? Nadwyżka „przechodzi” na kolejny okres i może zostać odliczona w późniejszym terminie.

Pamiętaj, że nie wszystkie zakupy kwalifikują się do odliczenia. Listę wyjątków znajdziesz w Ustawie o podatku od towarów i usług. Przykładem są usługi hotelarskie, czyli m.in. nocleg podczas delegacji.

Kiedy i jak płacić VAT?

Rozliczenie VAT może następować miesięcznie lub kwartalnie. Przez pierwszy rok od rejestracji tego wyboru nie ma – z fiskusem należy rozliczać się co miesiąc. Po upływie 12 miesięcy od rejestracji ci przedsiębiorcy, których obrót roczny nie przekracza 1 200 000 euro, mogą wybrać opcję kwartalną.

Podatek VAT opłaca się na swój mikrorachunek podatkowy (indywidualny numer konta dla każdego przedsiębiorcy) do 25 dnia kolejnego miesiąca. Przykładowo VAT za kwiecień należy zapłacić do urzędu skarbowego do 25 maja.

Podatek od towarów i usług jest płacony niezależnie od PIT czy CIT – po odliczeniu VAT (i ewentualnie kosztów) otrzymujesz dochód, od którego opłacasz także podatek dochodowy.

Redakcja przekaz-jpk.pl

Redaktorzy przekaz-jpk.pl to specjaliści z różnych dziedzin, którzy posiadają bogate doświadczenie zawodowe i akademickie. Regularnie aktualizują swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach, konferencjach i śledzenie najnowszych trendów, aby zapewnić, że nasze treści są nie tylko rzetelne, ale także aktualne i użyteczne. Nasze artykuły są starannie przygotowywane, aby dostarczyć czytelnikom kompleksowych i wyczerpujących informacji. Dbamy o to, aby każdy tekst był merytorycznie poprawny i pomocny, niezależnie od tego, czy dotyczy zarządzania finansami osobistymi, strategii biznesowych, nowych produktów bankowych czy metod rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

polisa na życie
auta używane
VW FS

Jesteś zainteresowany reklamą?