Kredyt a wkład własny

Przeważnie każdy człowiek pragnący stabilizacji i założenia rodziny pragnie mieć na własność swój dom lub mieszkanie.
Dlatego większość osób decyduje się na kredyt – mało kogo stać w dzisiejszych czasach na zapłatę za cały dom/mieszkanie tylko ze swoich zaoszczędzonych pieniędzy.


Starając się o kredyt i dowiadując się o różnych ofertach innych banków przeważnie musimy spełniać podobne warunki w nich wszystkich. Takim jednym z najważniejszych kryteriów, które musi spełniać osoba ubiegająca się o kredyt musi być wkład własny. Od 2014 roku żaden bank nie udzieli nam kredytu bez wkładu, który musimy posiadać. Najmniejszy próg wkładu własnego przy kredycie wynosi 10 % jego wartości. Musimy wiedzieć, że im większe miasto tym większy będzie wkład własny.

Musimy również liczyć się z wydatkami związanymi z notariuszem, podatkami, pośrednikiem, a jeśli planujemy wybudować dom od podstaw musimy pamiętać o kwestiach formalnych takich jak różnego typu pozwolenia.


Aby ze spokojem móc planować w ogóle wzięcie kredytu musimy mieć co najmniej 30 tysięcy złotych odłożone i w cale nie jest powiedziane, że z takim wkładem własnym kredyt zostanie nam przyznany.


W mniejszych miastach takich jak Opole, Szczecin czy Katowice musimy mieć przynajmniej 20 – 30 tysięcy wkładu własnego na kawalerkę, a w większych miastach takich jak Warszawa, Wrocław nabywcy potrzebują nawet aż o 10 tysięcy więcej.


Prócz wkładu własnego jest kilka innych warunków, które musimy spełniać. Stała, stabilna praca to niewielki zalążek tych wszystkich warunków. Ale jak widać kredyt a wkład własny jest nierozłącznym warunkiem.


Kiedyś istniał program o nazwie ” Mieszkanie dla Młodych” , który pomagał właśnie w dokładaniu z budżetu Państwa do wkładu własnego. Być może wróci od znowu do Nas, wiele osób z niego korzystało.


Jednak po co ten wkład własny? Powstał on dlatego aby kredytobiorca czuł się bezpieczniej, ma on łatwiejszą drogę do uzyskania kredytu, raty nie są aż tak wysokie i l nie powodują większych problemów w spłacaniu ich. Przed przystąpieniem do wzięcia kredytu musimy w takim razie rozejrzeć się za najlepszą ofertą dla Nas i zbierać jak najszybciej na wkład własny.

Redakcja przekaz-jpk.pl

One thought on “Kredyt a wkład własny

  1. Trudno ubiegać sie o kredyt bez jakiegokolwiek swojego udziału. Moze i sa banki, które dadza kredyt bez swojego kapitalu, ale jednak zawsze lepiej cos miec niz startowac z niczym. Kredyt trzeba jakos splacic przeciez. Nie wiem czy nie lepiej odczekac kilka lat, przyoszczedzic na jakiejs lokacie i w ppk i pozniej wszystko razem zainwestowac w ramach swojego wkladu wlasnego we wlasne M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *