Firma nie musi mieć działu IT, by działać sprawnie. Alternatywa to outsourcing

Twoja firma nie może działać bez komputerów i internetu, ale nie możesz zatrudnić własnego informatyka? Warto postawić na outsourcing usług IT.

Awaria firmowego laptopa, problemy z działaniem systemu operacyjnego lub oprogramowania biznesowego, niedziałający internet, problemy z wyborem hostingu – to tylko parę sytuacji, w których przydaje się pomoc informatyka. Firma nie musi jednak tworzyć własnego działu IT, aby otrzymać wsparcie w powyższych i wielu innych przypadkach. Alternatywa to outsourcing IT, który łączy w sobie wiele korzyści.

Outsourcing usług informatycznych – co to jest?

Firmy korzystają obecnie z wielu rozwiązań outsourcingowych, między innymi w ramach księgowości, kadr i płac, transportu czy sprzątania. W tej kategorii znajdują się również usługi IT, czyli szeroko pojęta opieka informatyczna świadczona przez doświadczonych informatyków.

Dzisiaj Warszawa to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z kompleksowej pomocy związanej obszarem IT w ramach outsourcingu.

Najczęściej outsourcing IT wybierany jest przez firmy zaliczane do sektora MŚP – małych i średnich przedsiębiorstw, gdy zatrudnianie informatyka nie jest rozwiązaniem opłacalnym. W takim przypadku nie trzeba jednak rezygnować z fachowego wsparcia, ponieważ poprzez usługi outsourcingowe można uzyskać do niego dostęp w każdym momencie.

Na czym polega opieka informatyczna dla firm?

Pod pojęciem jak outsourcing IT znajduje się szereg różnych usług, które dostarczane są również do firmy w wielu formach.

Najprostszą, a także najtańszą formą outsourcingu informatycznego jest helpdesk IT. W tym przypadku wsparcie polega na zgłoszeniu problemu za pośrednictwem helpdesku, na przykład przez internet, a następnie otrzymaniu rozwiązania. Pomoc może być przekazana także online, dzięki czemu problem można zażegnać szybko i skutecznie.

Również outsourcing IT obejmuje działania prowadzone bezpośrednio w firmie, na przykład przy tworzeniu sieci, konfiguracji komputerów, ich naprawie, szkoleniach pracowników. To szerszy zakres obsługi, który pozwala firmie na właściwe przygotowanie obszaru IT, a także obejmuje jego stała kontrolę, aby działał on sprawnie i nie był narażony na usterki, ataki.

Najczęściej opieka informatyczna w ramach outsourcingu udostępniana jest jako pakiety usług. Firma może wtedy dobrać taki pakiet, który będzie odpowiadał jej wymaganiom.

Jakie usługi włącza outsourcing IT?

W ramach outsourcingu IT przedsiębiorca może korzystać z szerokiej gamy usług skupionych na informatyce. Przekazując przy tym obowiązki w ręce zewnętrznej firmy sam może skoncentrować się na prowadzeniu własnej działalności.

 Wybrane usługi:

  • tworzenie sieci komputerowych wraz z administracją
  • systematyczna kontrola obszaru IT w firmie
  • instalacja i konfiguracja systemów operacyjnych, programów firmowych
  • wsparcie przy codziennym korzystaniu z oprogramowania
  • dbanie o bezpieczeństwo sprzętu i oprogramowania
  • przygotowywanie backupów, czyli kopii zapasowych danych
  • usuwanie usterek sprzętowych i programowych
  • doradztwo dla użytkowników
  • szkolenia informatyczne

Co można zyskać dzięki outsourcingowi IT?

Dla firmy, która nie może pozwolić sobie na zatrudnienie własnego informatyka, outsourcing IT Warszawie lub w innym wybranym mieście niesie ze sobą szereg przyszłościowych korzyści.

Przede wszystkim outsourcing IT to dla firmy szybki dostęp do uznanych specjalistów w dziedzinie IT. Wsparcie informatyków z dużą wiedzą i doświadczeniem to szybsze rozwiązywanie pojawiających się problemów i IT pod najlepszą kontrolą. To wszystko w przystępnych cenach – znacznie niższych niż tworzenie nowego stanowiska pracy w firmie przeznaczonego dla informatyka.

Warto też wskazać, że wsparcie informatyczne można otrzymać 24 godzina dobę i 7 dni w tygodniu. Pracownik firmy outsourcingowej może wtedy błyskawicznie zareagować na zgłoszenie i pomóc w rozwiązaniu palącego problemu.

W konsekwencji outsourcing IT to przyszłościowa inwestycja dla każdego przedsiębiorcy, który chce mieć pewność, że jego firma działa sprawnie i może liczyć na szybkie wsparcie w razie usterek.

Redakcja przekaz-jpk.pl