Strona główna
Bankowość
Tutaj jesteś

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

30 października 2019

Kredyt konsolidacyjny można najłatwiej zdefiniować jako jeden celowy kredyt, który jest przeznaczony na spłatę zobowiązań dotychczasowych. Ważne jest to, aby przeanalizować dokładnie strukturę swojego zadłużenia oraz zdecydować, które zobowiązania połączyć, a które spłacać na warunkach dotychczasowych. Nie ma bowiem przymusi konsolidacji wszelkich kredytów posiadanych. Łączyć możemy między innymi kredyty samochodowej, gotówkowe, mieszkaniowe, ratalne, a także debety w rachunkach czy też limity kredytowych kart.

Bank w momencie przyznania kredytu konsolidacyjnego jakby gasi wszelkie zobowiązania dotychczasowe klienta w bankach wskazanych. Nie ma absolutnie możliwości, aby kwota kredytu została przekazana w sposób bezpośredni do rąk kredytobiorcy z nadzieją na uregulowanie samodzielne długów. Po połączeniu zobowiązań, klient spłaca zadłużenie wobec instytucji konkretnej finansowej, obsługując jedną bardzo czytelną ratę. Dzięki wydłużeniu samego okresu finansowania może być ona o wiele niższa od sumy obciążeń dotychczasowych. Należy pamiętać przy tym, że przez dłuższy okres spłaty wiąże się nierozerwalnie ze wzrostem kosztu całkowitego kredytu. Jest to jednak mało istotne jeśli chodzi o perspektywę osoby zagrożonej utratą płynności bieżącej finansowej.

Pomimo tego, że przy dotychczasowych zobowiązań poprzedzone najczęściej było bardzo wnikliwą oceną kredytowej zdolności, to połączenie ich wymaga weryfikacji odrębnej. Bank z całą pewnością się zwróci do kredytobiorcy z prośbą o udostępnienie całego szeregu dokumentów. Zarówno tych, które dotyczą samego dłużnika, między innymi potwierdzających tożsamość, wysokość jak i także częstotliwość dochodów osiąganych czy też formę zatrudnienia jak i także związanych z zobowiązaniami konsolidowanymi. Na przykład mogą to być obowiązujące kredytowe umowy, wciągi z osobistego konta czy też wykaz zabezpieczeń aktualnych. Znaczenie niebagatelne ma również historia kredytowa dłużnika. Jak widać tak łatwo nie będzie, ale naprawdę kredyt konsolidacyjny dla wielu jest ostatnią deską ratunku.

Redakcja przekaz-jpk.pl

Redaktorzy przekaz-jpk.pl to specjaliści z różnych dziedzin, którzy posiadają bogate doświadczenie zawodowe i akademickie. Regularnie aktualizują swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach, konferencjach i śledzenie najnowszych trendów, aby zapewnić, że nasze treści są nie tylko rzetelne, ale także aktualne i użyteczne. Nasze artykuły są starannie przygotowywane, aby dostarczyć czytelnikom kompleksowych i wyczerpujących informacji. Dbamy o to, aby każdy tekst był merytorycznie poprawny i pomocny, niezależnie od tego, czy dotyczy zarządzania finansami osobistymi, strategii biznesowych, nowych produktów bankowych czy metod rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki kredyt wybrać na remont mieszkania

Kredyt a wkład własny

7 listopada 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?